جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

شیخ زکزاکی پرچمدار بیداری شیعی در آفریقاست/ ویژگی مهم بیداری شیعی

   شیخ زکزاکی پرچمدار بیداری شیعی در آفریقاست/ ویژگی مهم بیداری شیعی۱۶:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۹
   
   

  رییس اداره کل آفریقا سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بیان اینکه مهم ترین اختلاف بیداری شیعی با بیداری آفریقایی و اسلامی در مصالحه و یا مسلحانه بودن است گفت: پرچمدار بیداری شیعی در آفریقا «شيخ ابراهيم زکزاکی»است که پیروان بسیاری در نیجریه و دیگر کشورهای آفریقایی دارد.

  گزارش به مدیر

   

  به گزارش صاحب نبوز به نقل ازخبرگزاری اهل‏بیت(ع) ـ ابنا ـ  نشست تخصصی “بیداری اسلامی در آفریقای زیر صحرا” با حضور «امیر بهرام عرب احمدی» رایزن سابق فرهنگی ایران در کشورهای آفریقایی و «سیدکاظم مهرنیا» رییس اداره کل آفریقا سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در تالار اجتماعات سالن سرای تمدن و بیداری اسلامی برگزار شد.

  سیدکاظم مهرنیا با اشاره به وضعیت اقتصادی و فرهنگی مردم کشورهای آفریقایی زیر صحرا گفت: هشتاددرصد مردم این کشورها از نظر اقتصادی فقیر بوده و از نظر فرهنگی نیز به سه دسته مسلمان، مسیحی یا آلونیس تقسیم می شوند که دین اباء و اجدادی آنها بوده و شامل پرستش اشیا بی جان، گیاهان، حیوانات و مانند آنها است.

  وی با بیان اینکه این دو مساله در گسترش نهضت بیداری اسلامی در کشورهای آفریقایی زیر صحرا موثر است افزود: در برخی از این کشورها مانند زیمباوه مسلمانان در اقلیت بوده و در برخی دیگر مانند نیجریه و یا مالی در اکثریت و یا تساوی جمیپعیتی با پیروان دیگر ادیان دارند.

  کارشناس مسائل آفریقا با اشاره به سه نوع بیداری آفریقایی، اسلامی و شیعی در کشورهای زیر صحرا تصریح کرد: پرچمدار بیداری شیعی در آفریقا «شیخ ابراهیم زکزاکی»است که پیروان بسیاری در نیجریه و دیگر کشورهای آفریقایی دارد.

  Sheikh-Ibraheem-Zaz-zaky

  وی اضافه کرد: شهر “کادونا” مهمترین شهر شیعه نشین نیجریه است. در این شهر می توان آثار و بناهای قدیمی مربوط به قرن ۱۹ میلادی یعنی زمان ورود اسلام به نیجریه را مشاهده کرد.

  مهرنیا با اشاره به فعالیت رسانه ها در این کشور اظهار کرد: این شهر مورد توجه بسیاری از رسانه ها قرار گرفته زیرا میزبان دفاتر اسلامی بسیاری از جنبش اسلامی شیعه نیجریه است.

  رییس اداره کل آفریقا سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: جنبش شیعیان در نیجریه از ۲۰ سال پیش تاکنون به طور روزانه، روزنامه منتشر می کند و به زودی شبکه های رادیو اینترنتی و تلویزیونی راه اندازی می کند.

  رایزن پیشین فرهنگی ایران در آفریقا با اشاره به تفاوت ماهوی این سه نوع گفتمان ادامه داد: مهم ترین اختلاف بیداری شیعی با بیداری آفریقایی و اسلامی در مصالحه و یا مسلحانه بودن آنهاست که شیعیان به گفتمان مسالمت آمیز و صلح طلبانه در برابر دولت گرایش دارند و برخی از گروههای افراطی نیز مانند بوکوحرام با رویکرد مسلحانه وارد مسائل سیاسی شده ند.

  وی با بیان اینکه مردم آفریقا بیش و پیش از مردم خاورمیانه عربی از گفتمان استکبارستیزی و استقلال طلبانه انقلاب اسلامی الگوبرداری کرده اند گفت: هنوز هم بسیاری از آفریقایی ها در بحث استکبارستیزی با مردم ایران همزادپنداری می کنند.

  این کارشناس مسائل آفریقا با بیان اینکه دولت های مسیحی کشورهای آفریقایی زیرصحرا اجازه تحصیلات دانشگاهی و یا حضور در مناصب حکومتی را به مسلمانان نمی دهند اظهار کرد: با این وجود مسلمانان در این کشورها نبض اقتصادی منطقه را در دست دارند و از نظر ایدئولوژیکی نیز با نگاه وهابی گری و تکفیری در تعارض هستند.
  http://africa.journals.modares.ac.ir/?_action=article&au=30&_au=%D8%B3%DB%8C%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D8%B8%D9%85++%D9%85%D9%87%D8%B1%D9%86%DB%8C%D8%A7


  این مطلب تا کنون 15 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 28 تير 1392
  منبع
  برچسب ها : بیداری ,اسلامی ,آفریقایی ,آفریقا ,شیعی ,کشورهای ,بیداری شیعی ,کشورهای آفریقایی ,پرچمدار بیداری ,بیان اینکه ,ارتباطات اسلامی ,آفریقا سازمان فره ,
  شیخ زکزاکی پرچمدار بیداری شیعی در آفریقاست/ ویژگی مهم بیداری شیعی

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 4 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر